Trešdien, 1. decembrī, plkst. 18.00 Facebook tiešraidē norisināsies ekspertu diskusija par to, kā mājsaimniecību relatīvo izdevumu budžeta pētījums palīdzēs Latvijai veicināt iedzīvotāju sociālo drošību.
Diskusijā piedalīsies socioloģijas maģistre un Labklājības ministrijas sociālās politikas eksperte Elīna Celmiņa, socioloģijas maģistrs un pētījuma vadītājs Māris Brants, ekonomikas doktors un datu pētnieks Edgars Brēķis, socioloģijas doktorante, ekonomikas maģistre un ilggadēja BICEPS pētniece Ieva Moore un Par! valdes locekle un sociālās politikas eksperte Marija Golubeva. Diskusiju vadīs pedagoģijas doktore un sociālās politikas eksperte Liesma Ose.
Latvijā ir viens no augstākajiem nabadzībai pakļauto cilvēku skaita rādītājiem Eiropas Savienībā, un sociālie un veselības aprūpes izdevumi ir vieni no zemākajiem Eiropā. Pilnveidojot valsts veidoto drošības tīklu neaizsargātu iedzīvotāju grupām, Labklājības ministrija ir pabeigusi veidot mājsaimniecību relatīvo izdevumu budžeta aprēķinu. Tas atspoguļo dažādu mājsaimniecību reālos izdevumus ne tikai pamatvajadzībām, bet arī atpūtai un kultūrai.
Šis rādītājs varētu kalpot kā atskaites punkts lēmumpieņēmējiem un sociālās politikas veidotājiem, un tas varētu būt nozīmīgs solis vismazāk aizsargāto iedzīvotāju sociālā drošības tīkla stiprināšanā.
Kopā ar diskusijas dalībniekiem meklēsim atbildes uz tādiem jautājumiem kā:
Tiešraide būs pieejama Kustības “Par!” Facebook kontā: fb.me/KustibaPar
Mediju pārstāvjiem būs iespēja sarunas beigās uzdot papildinošus jautājumus – lūgums pieteikties pie Amālijas Brūveres pa tālruni 28608687 vai e-pastu amalija.bruvere@kustibapar.lv
MRI budžets ir veidots no divām daļām – pārtikas groza un nepārtikas izdevumu kategorijām un ir aprēķināts dažādiem mājsaimniecību tipiem atkarībā no to dzīvesvietas. Tas nozīmē, ka MRI budžets katram mājsaimniecību tipam ir atšķirīgs un viens vidējais rādītājs nav noteikts, jo šī summa neatspoguļotu vairuma Latvijas mājsaimniecību vajadzības.
Laba veselība, pietiekama materiālā labklājība, sociālā drošība, atbalsta sistēma nelabvēlīgā situācijā esošajiem, kas ietver mērķtiecīgus sociālos pakalpojumus, sociālo palīdzību, sociālā darba un citu sociālā atbalsta pasākumu pieejamību atstumtības riskam un diskriminācijai pakļautām personām.