Ministru kabinets saskaņojis Veselības ministrijas virzīto “Psihiskās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanas plānu 2019. – 2020. gadam”, kurā iekļauta virkne ar veselības ministres Ilzes Viņķeles virzītām iniciatīvām, tam piešķirot 6,7 miljonus eiro 2019. gadā.
“Plāns paredz konkrētus soļus un jaunus pakalpojumus, lai Latvijas iedzīvotājiem būtu pieeja mūsdienām atbilstošākam psihiskās veselības pakalpojumam. Vienlaikus tas ir arī ugunsgrēka dzēšanas plāns, lai risinātu akūtas problēmas – piemēram, bērnu psihiatru trūkumu un apgrūtināto piekļuvi ambulatoriem pakalpojumiem iedzīvotājiem, kuri dzīvo reģionos,” sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.
Jaunais plāns paredz attīstīt psihiskās veselības ambulatoro aprūpi, lai savlaicīgi palīdzētu cilvēkiem, kas saskārušies ar psihiskās veselības sarežģījumiem. Arī saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas vadlīnijām, ambulatorā aprūpe pacientiem ir vispieejamākā un pieņemamākā, jo nav stigmatizēta.
Lai to stiprinātu, tiks
Pārmaiņas skars arī stacionāro aprūpi valsts psihoneroloģiskajās slimnīcās:
Jaunais plāns paredz arī ārstniecības personāla, psihiatru, tostarp bērnu psihiatru algu celšanu, pārrēķinot tarifus. Tāpat ir samazināts bērnu psihiatru rezidentūras ilgums no astoņiem uz sešiem gadiem, lai jaunos ārstus motivētu izvēlēties šo specialitāti.
Tuvāko divu gadu laikā notiks arī sabiedrības izglītošana par labas psihiskās veselības jautājumiem, lai mazinātu stigmu, kas apgrūtina cilvēku vēršanos pēc palīdzības un sadarbību ar speciālistiem veselības sarežģījumu risināšanā. Plānotas gan semināra tipa apmācības jaunajiem vecākiem, pusaudžiem, senioriem, izglītības iestāžu pedagogiem, gan valsts mēroga komunikācijas kampaņas.