Par iedzīvotāju drošību un civilo aizsardzību Ogres novadā Ogres novads 2025
14.04.2025

Par iedzīvotāju drošību un civilo aizsardzību Ogres novadā

Ogres novada iedzīvotāj! Vai Tu jūties droši Ogres novadā? Vai tu zini, kā rīkoties apdraudējuma un dažādu krīžu gadījumos? Vai Tev ir pārliecība, ka Ogres novada pašvaldība pietekami nopietni iegulda Ogres novada iedzīvotāju drošībai?

Pavisam nesen tika apstiprināts pašvaldības budžets. Kamēr citas pašvaldības Latvijā būtiski kāpina ieguldījumus drošībai un kārtībai, Ogres novadā sabiedriskajai kārtībai un drošībai atvēlēti vien 1,8% no budžeta, aptuveni tikpat daudz, cik vides aizsardzībai (1,5%) un kādas 3 reizes mazāk nekā Neatkarības laukuma izveidei. Mēs ļoti labi varam iztēloties, ko domes priekšsēdētājs domā par vides aizsardzību, bet, vai tiešām viņam tik pat nebūtiska ir arī novada drošība un kārtība?

Pašvaldības ir vistuvāk iedzīvotājiem, tuvāk nekā ministrijas vai Saeima un tieši pašvaldība ir tas galvenais ķēdes posms, kas dažādu krīžu gadījumā palīdzēs iedzīvotājiem orientēties, saprast, kas jādara un kā sevi pasargāt. Gan plūdu gadījumā, gan lielās vētras, gan arī gadījumā, ja novadā ielidos drons.

Bet, vai pašvaldība ir darījusi pietiekami daudz? Mēs domājam, ka nē! Domes priekšsēdētājs nepārtraukti lielās par saviem braucieniem uz Ukrainu, taču sajūta, ka tālāk par savu lielīšanos nav ticis. No Ukrainas sabiedrības un iedzīvotāju gatavību krīzēm mēs varam daudz mācīties. Mani kolēģi no Kustības “Par!” regulāri dodas uz Ukrainu un atpakaļ uz Latviju ir atveduši vairākas labās prakses, kas jau ieviestas Rīgā un citās pašvaldībās un jāievieš arī mums Ogres novadā.

Ar ko jāsāk?

👉 Būtiski jāpalielina finansējums drošības un civilās aizsardzības jomai. Šobrīd pašvaldības policija ir palikusi bez vadības – tāda situācija nav pieļaujama. Pašvaldības policijas darbs ir jāstiprina! Policisti ir jāatbalsta ar konkurētspējīgu atalgojumu un modernu aprīkojumu.

👉 Informācijas pieejamība un komunikācija ar iedzīvotājiem ir visa pamatā. Sadarbībā ar vietējiem dienestiem (VUGD, NNMP, Zemessardze), ar novada NVO, kopienu līderiem un pieaicinātiem ekspertiem jāorganizē iedzīvotāju praktiskās nodarbības par civilo aizsardzību. Krīzes situācijās visiem jāspēj koordinēti sadarboties – un tas nav iespējams bez zināšanām un bez treniņa!

👉 Ir nevis uz facebook fotogrāfijām jānomarķē daži pagrabi par patvertnēm, bet gan jāizveido kārtīga atbalsta programma daudzīvokļu ēku pagrabu sakārtošanai un pielāgošanai drošas patvēruma vietas vajadzībām. Ikvienai pašvaldības iestādei ir jābūt drošai patvēruma vietai. Un ikvienam iedzīvotājam ir jāzina, kur ir viņam tuvākā, 300m attāluma, drošā patvēruma vieta.

Šie ir tikai daži pirmie soļi, bet viss sākas ar vēlmi lietas izdarīt! Tukšu vārdu un pašslavinošu filmu vietā jānāk darbiem!


Back to top