Senioru vakcinācija pret Covid-19: aktuālākie jautājumi un atbildes Aktualitātes, Fakti, Jaunumi
02.03.2021

Senioru vakcinācija pret Covid-19: aktuālākie jautājumi un atbildes

Pirmās nedēļas laikā kopš uzsākta senioru 70+  vakcinācija vakcinēti vairāk nekā 10 000 seniori. Vakcinācijas procesā iesaistījušās vairāk kā 500 vakcinācijas veicēji – gan ģimenes ārstu prakses, gan ārstniecības iestādes. Līdz šim vietnē manavakcīna.lv vai pa tālruni reģistrējušies 52 000 seniori, nedaudz vairāk kā 16 000 no tiem saņēmuši uzaicinājumus sazināties ar noteiktu vakcinācijas vietu – vai nu ģimenes ārstu, vai ārstniecības iestādi. Vakcinācijas projekta birojs sagatavojis atbildes uz senioru biežāk uzdotajiem jautājumiem par vakcinācijas procesu. 

Kāda vecuma grupas iedzīvotājus šobrīd vakcinē? 

Šobrīd vakcinēties tiek aicināti tikai seniori virs 70 gadu vecuma, ko paredz apstiprinātais vakcinācijas prioritāro grupu plāns. Prioritārās grupas var apskatīt šeit.  

Vai visi seniori, kas pieteikušies, ir saņēmuši aicinājumu vakcinēties?

Aicinājumu vakcinēties šobrīd saņēmuši gan tie seniori, kas pieteikušies vietnē manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 (pieteikumi līdz 20.februārim), gan tie, kas pieteikušies pie sava ģimenes ārsta. Abiem pieteikšanās veidiem ir vienlīdzīga prioritāte, veidojot vakcinācijas sarakstus, bet ārstniecības iestādes ir aicinātas pirmos vakcinēt gados vecākus seniorus.

Vai visi seniori, kas pieteikušies, varēs vakcinēties šonedēļ?

Šobrīd pieprasījums pēc vakcīnām ir augstāks nekā Latvijā pieejamais vakcīnu skaits, tāpēc diemžēl visi seniori, kas pieteikušies vakcinēties, tuvākajās divās nedēļās vēl nevarēs saņemt savu vakcīnu. Tomēr vakcīnu piegādes Latvijā gaidāmas katru nedēļu, un marta beigās Latvijā gaidāms lielāks vakcīnu skaita pievedums. Tāpēc ģimenes ārsti un ārstniecības iestādes, kas nodrošina vakcināciju, ir lūgtas visus seniorus, kas ar tiem sazinās pēc uzaicinājuma īsziņu un e-pastu saņemšanas, reģistrēt vakcinācijas kalendāros nākošajās nedēļās, kad gaidāms lielāks vakcīnu pievedums. 

Vai ģimenes ārsts ir tiesīgs atteikt vakcinēt?

Šobrīd mazāk kā puse no visiem Latvijā reģistrētajiem ģimenes ārstiem nodrošina vakcinācijas pakalpojumus. Ja ģimenes ārsts nevakcinē, tad iedzīvotāji aicināti pieteikties vakcinācijai pa tālruni 8989 vai manavakcina.lv. Šie iedzīvotāji saņems īsziņu un/vai e-pastu ar aicinājumu vakcinēties tuvākajā vakcinācijas iestādē, atbilstoši norādītajai vēlamajai vakcinācijas teritorijai. Nevakcinējošs ģimenes ārsts var nodrošināt iespēju savus pacientus arī novirzīt uz vakcinācijas iestādi, ar ko tam ir noslēgts līgums par ģimenes prakses pacientu vispārēju vakcināciju.

Kurus seniorus vakcinē ģimenes ārsti un kurus ārstniecības iestādes?

Ģimenes ārsti, kas vakcinē, vakcināciju veic gan tiem iedzīvotājiem, kuri pieteikušies tieši pie ģimenes ārsta, gan tiem, kuri pieteikuši manavakcina.lv/8989. Ģimenes ārstam savā vakcinācijas rindā jāiekļauj abas šīs grupas, prioritāri vakcinējot gados vecākos pacientus.

Ārstniecības iestādes vakcinē tos iedzīvotājus, kuri pieteikušies caur manavakcina.lv/8989, bet to ģimenes ārsti nav vakcinācijas pakalpojumu sniedzēji. Tāpat ārstniecības iestādēm tiek nodoti dati par tiem iedzīvotājiem, kuri izvēlējušies vakcinēties citā pilsētā, kas nav viņa ģimenes ārsta reģistrācijas vieta.

Vai es varu izvēlieties, ar kādu vakcīnu vakcinēties?

Iedzīvotāji tiek vakcinēti ar tām vakcīnām, kas šobrīd Latvijā ir pieejama. Vakcīnu izvēle šobrīd, kamēr vakcīnas ir ierobežotā daudzumā, nav iespējama. Tomēr eksperti norāda, ka visas Latvijā apstiprinātās vakcīnas pret Covid-19 ir drošas, atbilstoši pārbaudītas un efektīvas. 

Mīti un patiesība par visu vakcīnu drošību atradīsiet šeit.

Vai man būs atgādinājums par otro vakcīnas devu vai arī man pašam jāpiesakās?

Iedzīvotāji saņems uzaicinājumu saņemt otro vakcīnu tieši tāpat, kā saņēma uzaicinājumu uz pirmo vakcīnu. Otrās vakcīnas saņemšanas laiks katrai no vakcīnām var atšķirties. Otro reizi vakcinācijai nav jāpiesakās.

Pašlaik iedzīvotāji visvairāk tiek vakcinēti ar AstraZeneca vakcīnu, kam vēlamais otrās devas saņemšanas laiks ir pēc 9-12 nedēļām.

Šobrīd tiek vakcinēti seniori 70+. Kā paredzēts veidot izbraukuma vakcināciju cilvēkiem, kuri nevar pārvietoties vai pašu spēkiem nokļūt vakcinācijas iestādē?

Šobrīd tiek izstrādāta kārtība izbraukumu vakcinācijas rīkošanai mājās, lai nodrošinātu senioru ar kustību traucējumiem vakcināciju. Pašlaik tiek veikta ģimenes ārstu aptauja, pēc tam tiks organizētas izbraukuma vakcinācijas brigādes vai arī sadarbībā ar pašvaldībām tiks sniegts atbalsts senioriem nokļūšanai vakcinācijas punktos.

Vai visi seniori virs 70 gadiem šobrīd saņēmuši uzaicinājumu, ja pieteikušies manavakcina.lv/8989?

Šobrīd īsziņas un e-pasti ir izsūtīti visiem tiem senioriem vecumā virs 70 gadiem, kas bija pieteikušies manavakcina.lv/8989 līdz 20.februāra vakaram. Senioriem, kas pieteicās vakcīnai pēc 20. februāra, uzaicinājumi uz vakcināciju tiks izsūtīti tuvākajā laikā. Aicinājumu vakcinēties saņems visi seniori, kuri pieteikušies, tomēr aicinājumu izsūtīšana notiks saskaņā ar Latvijā pieejamo vakcīnu daudzumu.  

Norādīju vienu adresi, bet mana vakcinācijas vieta īsziņā un e-pastā norādīta tik tālu no vēlamās teritorijas. Kāpēc nav iespējams atrast vakcinācijas vietu tuvāk manai dzīvesvietai?

Šobrīd vakcinācijas punktu pārklājums Latvijas teritorijā ir nevienmērīgs. Lai piedāvātu iespēju senioriem, kas pieteikušies vakcīnai pret Covid-19, vakcinēties pēc iespējas ātrāk, ir izsūtīti aicinājumi ar norādēm vakcinēties iespējami tuvākajos vakcinācijas punktos.  Tomēr paralēli tiek meklētas iespējas nodrošināt izbraukuma vakcināciju sadarbībā ar pašvaldībām, piemēram, Madonā, Cēsīs, Alūksnē un citviet. Senioriem otro reizi manavakcina.lv nav jāpiesakās, bet viņiem tiks paziņots par izbraukuma vakcinācijas punktu norises vietu un laiku uz norādīto kontaktinformāciju atkārtoti, ja vien iedzīvotājs jau nebūs izmantojis pirms piedāvāto vietu. 

Nevēlos vakcinēties norādītajā vakcinācijas vietā. Vai varu to mainīt?

Šobrīd vakcinācijas iestādes izvēlēties nevar. Tās tie iedalītas pēc iedzīvotāja norādītās teritorijas tuvuma un iestādes vakcinācijas jaudu principa. 

Mans ģimenes ārsts ir Rojā, bet vietnē manavakcina.lv esmu pieteicies potēties Rēzeknē. Ko man darīt?

Šobrīd vakcinācijas plāns paredz, ka tiem iedzīvotājiem, kas caur manavakcina.lv/8989 izvēlējušies vakcinēties pilsētā, kurā nav viņa ģimenes ārsta prakses, tiks piedāvāta kāda no ārstniecības iestādēm, kas veic vakcināciju izvēlētajā pilsētā. 

Ko darīt, ja esmu pieteicies manavakcina.lv rindā, bet jau paguvu vakcinēties citur?

Ja esat jau vakcinējies, tad jūsu pieteikums no manavakcina.lv pēc laika tiks dzēsts. Tomēr pagaidām ir iespējams, ka saņemsiet atkārtotu aicinājumu vakcinēties, tādā gadījumā atkārtoti nav jādodas vakcinēties, bet jāgaida uzaicinājums uz otro vakcīnas devu vietā, kur saņēmāt pirmo vakcīnas devu.

Kad sāks vakcinēt 60-70 gadus vecos seniorus?

Nākošā grupa ir iedzīvotāji ar hroniskām slimībām, personas, kas aprūpē smagi slimos pacientus, un pēc tam vakcinācija būs pieejama senioru grupai 60+.

Ja esmu seniors, vai es varu vēl pagūt pieteikties vakcīnai?

Seniori vēl joprojām aicināti pieteikties pa tālruni 8989, vietnē manavakcina.lv vai pie sava ģimenes ārsta. Iedzīvotāji, kuri pieteikušies manavakcina.lv un 8989, pakāpeniski saņems uzaicinājumus vakcinēties gan pie saviem ģimenes ārstiem, gan ārstniecības iestādēs. 

Kāpēc seniors, kas pieteicās vēlāk par mani, ir saņēmis uzaicinājumu vakcinēties ātrāk par mani?

Šobrīd vakcīnu daudzums ir ierobežots, kas ierobežo vakcinācijas punktu iespējas nekavējoties vakcinēt visus seniorus, kas pieteikušies vakcīnai. Senioru vakcinācija notiks pakāpeniski. Visi seniori, kas vēlas vakcinēties, vakcīnu saņems. Marta beigās gaidāmi lielāki vakcīnu pievedumi, kad lielākā daļa senioru 70+, kas pieteikušies vakcīnai līdz šim, saņems vakcīnu pret Covid-19.

Avots: Veselības ministrija


Back to top