Lai nodrošinātu visu bērnu tiesības skolā saņemt individuālu palīdzību, kad tāda ir nepieciešama, Marija Golubeva rosināja noteikt obligātu un agrīnu bērna attīstības izvērtējumu gan pirms skolas, gan uzsākot mācības. 20. februārī Saeima to atbalstīja 2. lasījumā.
Visiem bērniem ir tiesības uz labu izglītību, bet pieaugušajam – uz patstāvīgu dzīvi. Ir bērni, kuriem iet grūti skolā, taču ar speciālista palīdzību viņi varētu sasniegt augstus mērķus un vēlāk dzīvot pilnīgi patstāvīgu dzīvi.
“Šobrīd attīstības izvērtējums nav obligāts un pastāv risks, ka bērna īpašās vajadzības netieku laikus atpazītas un viņš nesaņem atbalstu mācību procesā, tādējādi likuma robu dēļ nolemjot bērnu grūtam mācību procesam un atpalikšanai no pārējiem bērnam – tieši tā sākas izolācija no sabiedrības jau agrā bērnībā,” norāda Marija Golubeva.
Pašlaik īpašās vai speciālās vajadzības parasti tiek konstatētas vēlāk, kas principā mums neļauj daudz agrākā vecumā un daudz efektīvāk palīdzēt bērnam saņemt to papildus atbalstu, kurš varētu viņam palīdzēt līdz galam pilnībā realizēt savu maksimālo potenciālu skolā. Skaidrs, ka tiesības uz labu izglītību ir visiem, tai skaitā bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Piemēram, disleksija, hiperaktivitāte, autiskā spektra traucējumi un tā tālāk. Šis vienkāršais tests, ko izstrādās Izglītības un zinātnes ministrija, palīdzēs pirmsskolas pedagogiem saprast, vai kādam no bērniem ir nepieciešams īpašs atbalsts.
Šai metodikai jābūt mūsdienīgai, labai, zinātnē balstītai un mēs varam iedvesmoties no ļoti daudzu citu valstu piemēriem, kur tāda metodika jau pastāv. Tas ir uzdevums Izglītības un zinātnes ministrijai tādu izstrādāt un turpmāk arī izmantot Latvijā no 2021. gada.
Rosinājumi ir tapuši konsultācijās ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Pārresoru koordinācijas centru, kura paspārnē top Pedagoģiski psiholoģiskā atbalsta dienests, Latvijas Autisma apvienības pārstāvēm Līgu Bērziņu un Nelliju Repinu, bērnu psihiatru Ņikitu Bezborodovu, kā arī citiem jomas ekspertiem un valsts un nevalstiskajām organizācijām.
Obligāts agrīnās attīstības izvērtējums ir ne tikai cilvēcīgi pareizs, bet tas arī nodrošina Latvijas nacionālo un starptautisko apņemšanos izpildi:
Foto: Ernests Dinka, Saeima