Viņķele rosinās regulēt Lielbritānijā iegūtas izglītības atzīšanu Latvijā arī pēc breksita Aktualitātes, Fakti
19.01.2020

Viņķele rosinās regulēt Lielbritānijā iegūtas izglītības atzīšanu Latvijā arī pēc breksita

Veselības ministre Ilze Viņķele rosinās izveidot regulējumu, kas pēc breksita garantētu Lielbritānijā iegūtas izglītības atzīšanu Latvijā.

16. janvārī darba vizītē Londonā Viņķele tikās ar Latvijas diasporas veselības nozares speciālistiem, un viena no pārrunātajām tēmām bija tur iegūtās izglītības atzīšanas jautājums pēc breksita. Eiropas Savienības iedzīvotāju kvalifikācijas, kas iegūtas Apvienotajā Karalistē pēc izstāšanās dienas, ES tiesību aktu izpratnē tagad kļūst par trešās valsts kvalifikācijām. Tas nozīmē, ka turpmāk latviešiem, kas izglītību ieguvuši Apvienotajā Karalistē, var tikt ievērojami apgrūtināts izglītības atzīšanas process Latvijā.

Mēs nevaram atļauties gaidīt uz starptautisku regulējumu

“Latvijai nevajadzētu gaidīt, vai un kā šis jautājums tiks nokārtots Eiropas Savienības līmenī. Vislabāk, ja to izdosies noregulēt visā ES, taču situācija pagaidām ir neskaidra, tāpēc mēs varam pie tā jau strādāt nacionālajā līmenī. Apvienotajā Karalistē dzīvo latvieši, kas ir gatavi atgriezties mājās. Mums jādara viss, lai viņu iegūtā izglītība tiktu atzīta Latvijā tikpat vienkārši kā līdz šim. Šeit dzīvo lielākā Latvijas diaspora, tie ir arī augstas profesionālās kvalifikācijas cilvēki, kuri Latvijā ir ļoti vajadzīgi. Ja viņi vēlas atgriezties, izglītības atzīšana ir “iztikas minimums”, kas Latvijai bez kavēšanās jānodrošina. Mēs nevaram atļauties gaidīt uz starptautisku regulējumu,” uzsvēra I. Viņķele.

Tiekoties ar diasporu, veselības ministre arī atgādināja, ka Latvijas pilsoņiem, kuri Lielbritānijā plāno uzturēties pēc “Brexit”, jāreģistrējas pastāvīgajam statusam Apvienotajā Karalistē.  Tas ļaus izvairīties no iespējamiem sarežģījumiem pakalpojumu saņemšanai Lielbritānijā. Reģistrēšanās ir bezmaksas un vienkārši veicama elektroniski. Diemžēl šobrīd Apvienotajā Karalistē dzīvojošie Latvijas pilsoņi pastāvīgajam statusam reģistrējas kūtri.Back to top