Veselības ministrija izstrādājusi priekšlikumus solidāras līdzdalības nodrošināšanai veselības aprūpē Fakti, Jaunumi
15.01.2020

Veselības ministrija izstrādājusi priekšlikumus solidāras līdzdalības nodrošināšanai veselības aprūpē

Lai ieviestu solidāru līdzdalību veselības aprūpē un novērstu Latvijas nodokļu maksātāju diskrimināciju pēc nodokļu maksāšanas statusa, Veselības ministrija sabiedriskajai apspriedei nodevusi sagatavotos priekšlikumus, kas ļaus ieviest ilgtspējīgu un vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstu, kas tiek nodrošināts visiem Latvijas rezidentiem.

Iepriekš Saeimā pieņemtie grozījumi paredz, ka Ministru kabinetam jāizstrādā un līdz šā gada 31. martam Saeimā jāiesniedz likumprojekts. Ministrijas izstrādātais priekšlikums nosaka, ka viena procentpunkta sociālā iemaksu likme veselības aprūpei tiks attiecināta ne tikai uz vispārējā nodokļa režīmā strādājošajiem, bet arī uz speciālajā nodokļu režīmā strādājošajiem, piemēram, mikrouzņēmumiem, patentmaksu veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem.

Virkni personu grupu turpinās apdrošināt valsts

Vienlaikus virkni personu grupu, piemēram, bērnus, pensionārus, represētas personas, bezdarbniekus, personas ar invaliditāti un citas turpinās apdrošināt valsts. Turklāt šis saraksts papildināts ar vairākām jaunām grupām, piemēram, iemaksas nebūs jāveic cilvēkiem, kas kopj pilngadīgu personu, kurai noteikta I vai II grupas invaliditāte.

Šobrīd darba ņēmēji, kuri maksā sociālās iemaksas, sniedz lielāku artavu veselības aprūpes nodrošināšanā, jo 1% no sociālajām iemaksām tiek novirzīts veselības aprūpes finansēšanai. Vienlaikus ir virkne darba ņēmēju, par kuriem saistībā ar nodarbinātības formu tiek veiktas sociālās iemaksas, bet par kuriem netiek veiktas iemaksas veselības aprūpei – autoratlīdzību saņēmēji, patentmaksas maksātāji, mikrouzņemuma darbinieki, sezonas laukstrādnieki, pašnodarbinātie (veic iemaksas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai).

Priekšlikumus ministrija sagaida līdz 27.janvārim

Lai novērstu minētās atšķirības, kuras nav objektīvas un rada diskrimināciju, Veselības ministrija sagatavoja plānotās izmaiņas. Šodien, 15. janvārī tās* nodotas sabiedriskajai apspriedei. Priekšlikumi iesniedzami līdz 27. janvārim. Plašāka informācija VM mājas lapā.

Ja plānotās izmaiņas stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra, plānots, ka nākošgad finansējums veselības aprūpei palielinātos par aptuveni 17,5 miljoniem eiro.

Kā iepriekš ziņots, veicot grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, valdība pērn maijā atbalstīja veselības ministres Ilzes Viņķeles ierosinājumu likvidēt divu grozu veselības aprūpes sistēmu un to aizstāt ar vienotu veselības pakalpojuma klāstu. Vienlaikus tika dots uzdevums sniegt priekšlikumu ilgtspējīgai sistēmai, ko ieviest vienlaikus ar izmaiņām nodokļu politikā no 2021. gada.
 Back to top