Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas Fakti, Jaunumi
10.12.2019

Zāļu komerciālos nosaukumus nenorādīs arī izrakstos no slimnīcas

Lai nodrošinātu racionālu medikamentu lietošanu, Veselības ministrija panākusi, ka arī izrakstā no slimnīcas vai ambulatorajā pacienta kartē vajadzēs norādīt zāļu aktīvās vielas starptautisko, nevis komerciālo nosaukumu.

Panākto izmaiņu rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot kompensējamos medikamentus. Tiek lēsts, ka gaidāmās izmaiņas ļaus ietaupīt aptuveni 20 miljonus eiro, sniedzot iespēju paplašināt Kompensējamo zāļu sarakstu. Ministrijas mērķis ir palielināt ražotāju konkurenci un nodrošināt medikamentu pieejamību pacientiem.

“Esmu gandarīta par šo lēmumu, kas ļāvis mums paveikt jau vairākus gadus neizpildītu darbu. Jau no nākamā gada 1.aprīļa Latvija pievienosies to valstu pulkam, kurā kompensējamo medikamentu receptēs rakstīs tikai zāļu starptautisko nosaukumu,” norādīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Zāļu aktīvās vielas norādīšana receptēs un izrakstos veicina pacientu drošību

Jānorāda, ka izraksts no ārstniecības iestādes ir viens no svarīgākajiem dokumentiem, raugoties no pacientu interešu viedokļa. Tajā tiek aprakstīts pacienta veselības stāvoklis, tai skaitā nepieciešamā zāļu terapija. Šobrīd šajos izrakstos norādītā informācija ir dažāda, viena daļa norāda zāļu aktīvās vielas starptautisko nosaukumu, savukārt citi lieto konkrēta zāļu reģistrācijas īpašnieka zāļu komerciālo nosaukumu. Tas rada apmulsumu pacientos un apgrūtina arī ģimenes ārstu darbu. Proti, pastāv situācijas, kurās pacients ir informēts tikai par vienām komerciāla nosaukuma zālēm un lūdz tās izrakstīt ģimenes ārstam, lai gan zāļu tirgū ir pieejamas vairākas zāles, tai skaitā izdevīgākas cenas, ar vienu un to pašu aktīvo vielu.

Jāuzsver, ka zāļu aktīvās vielas norādīšana receptēs un izrakstos veicina pacientu drošību – samazina zāļu sajaukšanas iespējas un dubultās medikamentozās ārstēšanās risku. Tāpat tas nodrošina drošu informācijas apmaiņu starp dažādām valstīm (zāļu komerciālie nosaukumi valstīs var būt atšķirīgi), kā arī pacients ir informēts, ka līdzvērtīgu ārstniecisko efektu ir iespējams panākt ar dažādu ražotāju tirgū esošajām zālēm, līdz ar to var nepārmaksāt par zālēm.

Jau ziņots, ka no 2020.gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs zāļu aktīvo vielu, lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī pacientu līdzmaksājumu apjomu. Konkrētu zāļu nosaukumu varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Savukārt aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu.


Back to top