Jaunieši diskutē par HIV un AIDS Aktualitātes
04.12.2019

Jaunieši diskutē par HIV un AIDS

Piektdien, 29. decembrī Kustības “Par!” jaunieši organizēja filmu vakaru par godu Pasaules AIDS dienai, ko atzīmējam 1. decembrī.

Lai smeltos iedvesmu diskusijai, šoreiz izvēlējāmies Indijā ražoto 2018. gada drāmu “Sometimes”. Filmas stāsts ir par svešiniekiem, kas ieradušies HIV pārbaudes punktā, lai noskaidrotu savu HIV statusu. Katram ir savs pieredzes stāsts, kas novedis pie šī lēmuma. Filmas mērķis ir vērst sabiedrības uzmanību uz HIV infekcijas izplatības dažādajiem ceļiem, vienlaicīgi apgāžot mītus un aizspriedumus, kas tradicionāli iesakņojušies sabiedrībā. Piemēram, HIV vairs sen nav saslimšana, ar kuru saskaras vienīgi atsevišķas un šauras, dažkārt pat sociālajam riskam pakļautas iedzīvotāji grupas, bet tās izplatības tendence arvien vairāk skar kopējo populāciju, it īpaši jaunus, heteroseksuālus cilvēkus vecumā no 20 līdz 40 gadiem. “Mūsdienās HIV brauc ar glaunāko mersedesu un lieto jaunāko Iphone”. Tāpat filmā tiek veiksmīgi ilustrētas tās problēmas – sociālā iztumšana, agresija un vardarbība -, ar ko nepamatoti arī Latvijas sabiedrībā bieži saskaras HIV pacienti dažādu mītu, vispārīgas informācijas un zināšanu par šo infekciju trūkuma dēļ.

Latvija ir pirmajā vietā jauno HIV inficēšanās gadījumu skaita ziņā Eiropas Savienībā, pie tam Baltijas valstīs inficēšanās visbiežāk notiek heteroseksuālu kontaktu ceļā, un visbiežāk tiek ir jauni cilvēki (20-40 g.v.). Vienkārši sakot – jauniem cilvēkiem nav pietiekamas zināšanas un izpratne par elementāru izsargāšanos seksuālu attiecību laikā, un tāpēc esam nr.1 Eiropā. Statistiski šobrīd katri 2 cilvēki no 1000 ir HIV inficēti.

Kvalitatīva izglītība par veselību veicina jauniešus uzņemties atbildību un rūpēties par savu veselību, t.sk. reproduktīvo, un pienācīgi nodrošināta seksualitātes izglītība palīdz jauniešiem veidot uzticamas attiecības, rūpēties vienam par otra veselību, pasargāt sevi no nevēlamām sekām un izmantot mūsdienīgu ģimenes plānošanu, līdz ar to arī veidojot stiprākas ģimenes, kur bērni ir plānoti un gaidīti.

Tāpat diskusijas laikā pieskārāmies jautājumiem, kas saistīti ar sarežģīto cīņu starp tā saucamajām “anti-choice” un “pro-choice” kustībām visā pasaulē, tajā skaitā arī Eiropas Savienības institūcijās un Eiropas Padomē. Ir novērojams, ka, pateicoties Krievijas īstenotajām hibrīdkara metodēm pret savām kaimiņvalstīm, ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas konservatīvajai politikai, populistisko un nacionālistisko ideju pārstāvošu kustību popularitātes pieaugumam, kā arī vispārējiem ģeopolitiskiem satricinājumiem un konfliktiem, “anti-choice” kustība Eiropā pēdējo gadu laikā ir ievērojami mobilizējusies, caur neskaidriem un necaurspīdīgiem kanāliem iegūstot gan finiansiālos, gan cilvēkresursus. Tā, izvēršot plašas kampaņas, apgrūtina un pat apdraud pierādījumos balstītas uz sociālo labklājību, dzimumu līdztiesību un vispārēju cilvēku brīvību un iespēju nodrošināšanu vērstas politikas īstenošanu. Kā vienu konkrētu piemēru, kas ilustrē šīs kustības ietekmi, var minēt Stambulas konvencijas ratificēšanas apturēšanu vairākās Eiropas valstīs, tajā skaitā arī Latvijā. Savu mērķu sasniegšanai tiek izmantoti uz puspatiesībām, emocijām un pat meliem bāzēti vēstījumi, kas sēj bailes un naidu sabiedrībā. Ar līdzīgu opozīciju un grūtībām saskaras arī organizācijas Latvijā, piemēram, resursu centrs sievietēm “MARTAS” vai biedrība “Papardes zieds”, kuras, neskatoties uz šo organizāciju neatsveramo ieguldījumu veselīgākas, zinošākas, iecietīgākas un laimīgākas sabiedrības veidošanā, tiek regulāri pakļautas apmelošanas un pret to vērstas naida kurināšanas centieniem. Šis viss ietekmē arī to, kā mēs skatāmies un risinām arī ar HIV saistītās problēmas, jo bez pierādījumos balstītām zināšanām, atklātas sarunas ar sabiedrību, kā arī izlēmīgas un atbildīgas politikas īstenošanas nav iespējams sasniegt pozitīvu rezultātu.

Autors: Roberts OsisBack to top