VM: No nākamā gada kompensējamās zāles kļūs lētākas
17.07.2019

VM: No nākamā gada kompensējamās zāles kļūs lētākas

Lai nodrošinātu racionālu zāļu lietošanu un mazinātu zāļu cenas, kā arī pacientu līdzmaksājumu apjomu, Veselības ministrija panākusi, ka no 2020.gada 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs aktīvo vielu. Rezultātā pacients nepārmaksās, pērkot dārgākus medikamentus, bet zāļu ražotāji būs vairāk ieinteresēti samazināt medikamenta cenu.

Ilze Viņķele: kompensējamās zāles būs lētākas un pieejamākas

Mums ir ļoti labas ziņas! Veselības ministre un Kustības "Par!" valdes locekle Ilze Viņķele kopā ar kolēģiem panākusi to, ka no nākamā gada kompensējamās zāles kļūs lētākas un pieejamākas – Latvija beidzot tuvojas Eiropas valstu līmenim un atzīst, ka sabiedrības veselība ir valsts prioritāte. Šis ir tikai pirmais posms kompensējamo medikamentu izmaksu samazināšanā! Mēs esam par pieejamu un mūsdienīgu veselības aprūpi!

Geplaatst door Mēs esam PAR op Zaterdag 20 juli 2019

Konkrētu zāļu nosaukumu joprojām varēs norādīt, ja tam būs ārstniecisks pamatojums pacienta veselībai. Tāpat aptiekām būs pienākums izsniegt zāles ar iespējami zemāko pacienta līdzmaksājumu.

Kā pieņemtais lēmums ļaus ietaupīt, iegādājoties zāles?

Šobrīd zemākas cenas medikamentus lieto aptuveni 35 procenti pacientu. Statistikas dati liecina, ka 2017.gadā pacienti, iegādājoties nereferences medikamentus pārmaksājuši gandrīz 25 miljonus eiro. Lielu daļu no šīs summas viņi būtu varējuši ietaupīt, iegādājoties zemākas cenas līdzvērtīgas efektivitātes medikamentus. Līdz ar to izmaiņas sekmēs arī racionālu zāļu lietošanu.

Grozījumi paredz, ka no 2020.gada 1.aprīļa ārsts, izrakstot pacientam medikamentus no kompensējamo zāļu saraksta, receptē norādīs zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu jeb SNN un aptiekā pacientam tiks izsniegts references jeb zemākās cenas līdzvērtīgas efektivitātes medikaments. Tāpat ārstam, ierakstot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, būs tiesības norādīt arī konkrētā medikamenta nosaukumu, tomēr šādu recepšu skaitam gada ietvaros nevajadzētu pārsniegt 30% no ārsta izrakstītajām kompensējamo zāļu receptēm.

SNN izrakstīšana un zemākās cenas zāļu lietošana tiek veicināta Eiropas valstīs, neatkarīgi no ienākumu līmeņa, piemēram, Dānijā, Vācijā, Somijā, Nīderlandē, Spānijā, Portugālē, Rumānijā, Zviedrijā, kā arī kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.

“Sabiedrības veselībai ir nacionāla mēroga nozīme, un Veselības ministrijas sagatavotie grozījumi ir tikai pirmais posms apjomīgam kompensējamo medikamentu izmaksu samazinājumam izstrādātajā gada plānā. Tas ļaus nodrošināt, ka zāles pacientiem būtu pieejamākas, vienlaikus īstenojot arī valdības rīcības plānā paredzēto pasākumu ieviešanu,” sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Izmaiņas būs arī tajā, kā zāles un medicīniskās ierīces tiek iekļautas zāļu kompensācijas sistēmā

 Šobrīd ir noteikts, ka kompensācijas sistēmā iekļauto zāļu cenas tiek salīdzinātas ar šo zāļu cenu Čehijā, Dānijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā, un Latvijā zāļu cenai ir jābūt vismaz trešajai lētākajai starp minētajām valstīm. Papildus kompensējamās zāles nedrīkst būt dārgākas kā Lietuvā un Igaunijā. Valdība šodien lēma, ka no 2020.gada 1.aprīļa, lai zāles iekļautu kompensācijas sistēmā, to cena nedrīkstēs būt augstāka par šo zāļu vai medicīnisko ierīču otro zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Čehijā, Dānijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā un nepārsniedz šo zāļu vai medicīnisko ierīču ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Igaunijā un Lietuvā. Zāļu iesniedzējam katru gadu līdz 1.februārim būs jāiesniedz Nacionālajam veselības dienestam (NVD) informācija par aktuālajām cenām minētajās valstīs. Ja cena neatbildīs prasībām, tad vienlaicīgi iesniedzējam tā būs jāsamazina.

Zāļu iesniedzējam katru gadu līdz 1.februārim būs jāiesniedz Nacionālajam veselības dienestam (NVD) informācija par aktuālajām cenām minētajās valstīs. Ja cena neatbildīs prasībām, tad vienlaicīgi iesniedzējam tā būs jāsamazina.

Tāpat ministrija turpina ceļu uz līdzvērtīgas efektivitātes zāļu cenu samazināšanu, paredzot pieļaujamo 100% cenu atšķirību. Savukārt, lai lietderīgāk izmantotu resursus nozares iekšienē, zāļu un medicīnisko ierīču izmaksu efektivitāti turpmāk vērtēs Zāļu valsts aģentūra, kuras atzinums būs viens no dokumentiem, kas iesniedzams NVD kopā ar iesniegumu zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā.

Grozījumi MK noteikumos arī paredz, ka ar 2020.gada 1.aprīli būs noteikts, ja kompensējamo zāļu sarakstā ir divas vai vairākas līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles ar zemāko kompensācijas bāzes cenu, aptiekas pienākums būs obligāti savos krājumos turēt tās visas. Tādējādi tiek dota iespēja pacientam veikt izvēli no visa kompensējamo zāļu sarakstā esošā lētāko līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāļu klāsta.Back to top