Veselības ministrija: plānots uzlabot zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem Aktualitātes, Fakti, Jaunumi
02.03.2019

Veselības ministrija: plānots uzlabot zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem

Lai uzlabotu zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, no 1. aprīļa plānots paplašināt diagnožu klāstu, kam tiek nodrošināti valsts kompensējamie medikamenti, kā arī palielināt kompensācijas apmēru vairākām jau iekļautām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā.

To paredz šodien, 28. februārī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos*.

Šobrīd daļai pacientu zāļu iegādes grūtības sagādā krīzes laikā samazinātais kompensācijas apmērs (50%), kā arī tas, ka diagnoze nav iekļauta zāļu kompensācijas sistēmā. Vienlaikus savlaicīga un regulāra zāļu lietošana uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, nodrošina pacientiem iespēju iekļauties sabiedrībā, kā arī novērš veselības stāvokļa pasliktināšanos.

Tāpēc, turpinot veselības nozares reformas, rasts risinājums paplašināt zāļu kompensācijas iespējas pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem.

Atbalsts pacientiem ar vidēji smagu, smagu un dziļu garīgu atpalicību

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos paredz no 1. aprīļa 100% apmērā kompensēt medikamentus diagnozēm F71 Vidēji smaga garīga atpalicība, F72 Smaga garīga atpalicība un F73 Dziļa garīga atpalicība. Šobrīd kompensācija 100% apmērā tiek piemērota tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Tas būs nozīmīgs atbalsts ģimenēm, kurās dzīvo pacienti ar vidēji smagu, smagu un dziļu garīgu atpalicību.

Uzlabos pacientiem, tai skaitā bērniem ārstēšanās iespējas

Savukārt pārējām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā plānots palielināt kompensācijas apmēru līdz 75% līdzšinējo 50% vietā. Tādējādi tiks uzlabota gan zāļu pieejamība, gan pacientu līdzestība ārstēšanai. 75% valsts kompensācija būs noteikta pie diagnozēm F32 Depresīva epizode, F23 Akūti un transitoriski psihotiski un F90 Hiperkinētiski traucējumi (ietver uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu).

Paplašināta zāļu kompensācijas sistēma

Personām, kurām ar tiesas spriedumu noteikta ambulatora ārstēšana, tiks nodrošināta medikamentu kompensācija 100% apmērā pie diagnozēm F07 Personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma vai disfunkcijas dēļ un F70 Viegla garīga atpalicība. Šie pacienti ir ar zemu līdzestību, ne vienmēr gatavi par saviem līdzekļiem iegādāties medikamentus, bet viņu ārstēšanas nodrošināšana ir visas sabiedrības interesēs.

Kopumā iepriekšminēto pasākumu īstenošanai 2019. gadā nepieciešamais finansējums ir 831,9 tūkstoši eiro, kas tiks izmantots no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes. 

* Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.

Ilze Viņķele Pieejama, moderna un kvalitatīva veselības aprūpe ir cilvēktiesības. Latvijas cilvēki ir pelnījuši saņemt ārsta palīdzību laikus. Medicīnas darbinieki ir pelnījuši pienācīgus darba apstākļus. Vairāk »
Līdz šim garīgā veselība nav bijusi uzmanības centrā
Ilze Viņķele tic, ka ir pienācis laiks to mainīt.

Back to top