“Attīstībai / Par!”: Koalīcijai ir jāaptur Veselības aprūpes finansēšanas likums Aktualitātes, Jaunumi
17.05.2018

“Attīstībai / Par!”: Koalīcijai ir jāaptur Veselības aprūpes finansēšanas likums

Apvienība “Attīstībai / Par!” nosūtījusi vēstuli valdības koalīcijas partiju Saeimas frakcijām ar aicinājumu apturēt Veselības aprūpes finansēšanas likuma juridisko spēku.

Valsts nav gatava ieviest jauno Veselības aprūpes finansēšanas likumu

Vēstulē Saeimas Zaļo un zemnieku savienības, “Vienotības” un Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” frakcijai “Atttīstībai / Par!” norāda, ka “pēdējo nedēļu laikā publiskajā telpā vairākkārt nonākusi informācija, kas liecina par faktisku Ministru kabineta un Veselības ministrijas pilnīgu gatavības trūkumu ieviest pagājušā gada nogalē pieņemto Veselības aprūpes finansēšanas likumu.

Bažas, ko šā likuma pieņemšanas laikā pauda daudzi nozares eksperti, tikai apstiprinās –

  1. valsts rīcībā nav datu, kas ļautu noteikt, cik personas nav “apdrošinātas” likuma izpratnē (2018. gada maija sākumā Veselības ministrijas prognožu par “neapdrošināto” personu skaitu detalizācijas līmenis joprojām ir no 100 līdz 300 tūkstošiem cilvēku, proti, prognozes neskaidrā daļa ir vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju!),
  2. turklāt joprojām nav nodrošinātas iespējas iedzīvotājam noskaidrot, vai tas ir vai nav “apdrošināts”.

Ārsti nevarēs izpildīt likuma prasības

Šādā situācijā faktiski nevienai valsts institūcijai, veselības aprūpes iestādēm un to personālam nav juridisku iespēju izpildīt likuma prasības.

Vienlaikus valsts nav nodrošinājusi labas pārvaldības un tiesiskuma principa ievērošanu, pakļaujot simtus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju neziņai par to tiesībām tik sociāli jutīgā jomā kā tiesības uz veselības aprūpi. Turklāt šī neziņa un neskaidrība turpināsies vēl ilgstoši, jo nav skaidrs, kad tad Veselības ministrija būs gatava likumu pildīt.

Šāda situācija ir antikonstitucionāla, jo tiek pārkāpts Satversmes 90.pants un netiek nodrošinātas Satversmes 104. un 111. pantā minētās tiesības.

Ņemot vērā iepriekš minēto, apvienības “Attīstībai / Par!” valde aicina valdību veidojošās frakcijas uzņemties atbildību par dramatisko situāciju saistībā ar Veselības aprūpes finansēšanas likumu un nekavējoties iesniegt grozījumus, paredzot tā juridiskā spēka apturēšanu līdz laikam, kad būs nodrošināta iespēja visiem Latvijas iedzīvotājiem zināt, vai tās ir vai nav “apdrošinātas” likuma izpratnē.

Jau prasījām veselības ministres demisiju un komisijas vadītājas atkāpšanos

Apvienības “Attīstībai / Par!” valde jau pagājušajā nedēļā pieprasīja veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) demisiju un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājas Aijas Barčas (ZZS) atkāpšanos no komisijas vadītājas amata, tādējādi uzņemoties atbildību par pašu radīto haosu veselības aprūpes sistēmā, ņemot vērā bezatbildīgo neskaidrību, kas joprojām pastāv saistībā ar pagājušajā gadā pieņemto Veselības aprūpes finansēšanas likumu.


Back to top