Dace Bluķe: Liepājā nepieciešama moderna bibliotēka – kultūras un zinību centrs

Liepājas Universitātes lektore, muzikoloģe, nodibinājuma “Via Cultura” vadītāja un bijusī Saeimas deputāte Dace Bluķe savu dzīvi izvēlējusies cieši saistīt ar kultūru. Viņas ieskatā Liepājai nākotnē jākļūst par pilsētu, kuras kultūras piedāvājums uzrunā visus iedzīvotājus un izceļ Vēju pilsētu kā vienu no Latvijas un Eiropas kultūras cietokšņiem.

Daudz ko var paspēt jau līdz 2027. gadam, kad Liepāja, cerams, būs kļuvusi par Eiropas kultūras galvaspilsētu. Liepāja šajā pilsētu konkursā piedalās jau otro reizi, iepriekš 2014. gadā piekāpjoties Rīgai. Dace, kuras personīgajā un ģimenes dzīvē lielu lomu spēlējusi izglītība, uzskata, ka pašvaldībai jāpievērš uzmanība Liepājas Centrālajai zinātniskajai bibliotēkai. No vietas, kuru studenti bieži apraksta ar vārdiem “nepatīk ilgi uzturēties”, tai jākļūst par mājīgu, ērti pieejamu patvērumu visiem tiem, kurus interesē pētniecība, studijas vai gluži vienkārši patīk lasīt.

Bibliotēkai jābūt pieejamai un modernai

Piecus gadus darbojoties Liepājas kultūras pārvaldē, tostarp vadot Kultūrpolitikas nodaļu, Dacei Bluķei bijusi iespēja izprast, kuras jomas attīstās labi, kuras, neskatoties uz potenciālu, iegūtu no pašvaldības lielākas uzmanības un stimula.

“Liepājā ir nepieciešama jauna, moderna bibliotēka, kas atbilst mūsdienu standartiem. Šobrīd problemātiski ir pat ar tik elementāru lietu kā pieejamība – bibliotēka nav vieta, kur viegli darboties cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Esmu bijusi lieciniece, kad māmiņa ar bērnu lūdz garāmgājēju ienest un atdot bibliotēkā grāmatu, jo ar ratiņiem nav iespējams iekļūt ēkā. Laipnie, kompetentie un allaž izpalīdzīgie darbinieki arīdzan ir pelnījuši labāku vidi,” situāciju ieskicē Dace. 

Turklāt bibliotēka jau sen nav tikai vieta, kur paņemt un atdot grāmatas: “Šī ir vieta ar lielu nozīmi studijās, pētniecībā. Šeit var tikt klāt daudzām dažādām datubāzēm, kuras bibliotēka abonē. Daudzviet Latvijā bibliotēkās atrodas arī vienotie valsts un pašvaldību e-pakalpojumu centri, bibliotēka ir izstāžu vieta un satikšanās vieta. Mums ir Liepājas Universitāte un arī vairākas lielo augstskolu filiāles, un studentiem bibliotēka, bez šaubām, ir svarīga. Man ir bijuši studenti no Ventspils, kuriem savā pilsētā ir laimējies ar divām modernām bibliotēkām, un, atbraucot šeit, saka, ka viņiem nepatīk šajā bibliotēkā ilgi uzturēties.”

Nākamās domes spēkos ir virzīt šo projektu

Pašvaldībā līdz šim nav aktualizēts jautājums par centrālās zinātniskās bibliotēkas galveno ēku. Izcils piemērs tam, kādai jābūt mūsdienīgai bibliotēkai, nerunājot tikai par arhitektūru, ir gan Latvijas Nacionālā bibliotēka Rīgā, gan Ventspils bibliotēka, gan arī vairāki lieliski piemēri no Igaunijas un Somijas. Liepājai jāķeras pie darba, īpaši ņemot vērā to, ka tuvākajā nākotnē pilsēta, kā jau minēts, cer kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu.

“Šis jautājums ik pa laikam bijis pacelts, taču nekas vairāk nav izdarīts. Pirms vairāk nekā desmit gadiem ir bijis izstrādāts skiču projekts esošās ēkas labiekārtošanai, remontam. Šie plāni tā arī nav materializējušies, un domājams, ka pats projekts jau ir ļoti novecojis. Mūsdienīga bibliotēka ir vieta, kurā var gan iegūt informāciju, gan daudzu profesiju pārstāvjiem komfortabli bāzēties darbam. Jābūt patīkamai videi – iespējām strādāt, ieturēt maltīti, apmeklēt izstādi,” spriež Dace. 

Viņa uzsver, ka bibliotēkas attīstīšana ir pilsētnieku izglītības un kultūras jautājums, tāpēc – ieguldījumu un darba vērts: “Protams, ka ne pašreizējās ēkas renovācija, ne jaunas būvēšana nav viena domes sasaukuma jautājums, taču es saredzu, ka nākamās domes spēkos ir aizvirzīt šo projektu pietiekami tālu, lai būtu garants, ka nākotnē liepājnieki varēs lepoties ar jaunu, mūsdienīgu Centrālo zinātnisko bibliotēku.”