Baiba Bartkeviča: Kultūrai jādzīvo ne tikai centrā

Liepājas kultūras piedāvājums ir bagātīgs, taču pilsētas kultūras dzīve – kaut arī dinamiska – ir koncentrēta Liepājas centrā, atstājot pilsētas nomaļākās teritorijas piemirstas – uzskata talantīgā dziedātāja, Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Realizējot Liepājas kultūras potenciālu, nepieciešams padomāt par iespējām mākslas radīšanā un baudīšanā ciešāk iesaistīt arī citas pilsētas apkaimes.

Jāskatās plašāk

“Mums ir izcila koncertzāle, profesionāls simfoniskais orķestris, brīnišķīgs teātris, Liepājas pilsētas vēstures muzejs, leļļu teātris – tas viss labi strādā un bagātina pilsētas identitāti, taču ir koncentrēts centrā. Ir skaidri saredzams, ka iedzīvotāji, kuru ikdiena norit ārpus centra, bieži vien, apstākļu spiesti, norobežojas no kultūras dzīves. Tas nozīmē, ka kultūras piedāvājums jāveido arī apkaimēs,” uzskata Baiba.

Karostā vai pilsētas degradētajās industriālajās vidēs varētu atrast vietu laikmetīgajai mākslai. Tas nozīmētu mūsdienīgu pieeju pilsētvides sakārtošanai un padarītu Liepāju interesantāku tūristiem un jebkuram citam.

Tiesības uz kultūru ikvienam

“Lielais dzintars” strādā pie vairākām idejām, kas padara pilsētas mūzikas piedāvājumu pieejamāku visiem – gan tiem, kuri spēj apmeklēt koncertzāli, gan tiem, kuri dažādu apstākļu dēļ to nevar izdarīt. Ja šāda pieeja būtu visas Liepājas kultūras dzīves veidošanā, tad Liepāja kļūtu par modernu pilsētu.

“Esam izveidojuši digitālo koncertzāli, un veidojam arī citus projektus, kuros domājam par mūsu pieejamību cilvēkiem ar mobilitātes traucējumiem, izrādām koncertierakstus veco ļaužu pansionātos un ieslodzījuma vietās. Tostarp plānojam ierakstīt koncertus 3D formātā un piedāvāt interesentiem arī šādu muzikālu pieredzi,” par koncertzāles darbu stāsta Baiba. Līdzīgu pieeju viņa vēlas redzēt arī no pašvaldības, kurai būtu jādomā, kā kultūras dzīvē iesaistīt visus pilsētniekus.

“Mūsu programmā ir noteikts, ka ikvienam liepājniekam ir tiesības radīt, patērēt un baudīt kultūru neatkarīgi no dzīvesvietas, uzskatiem un citiem faktoriem. Mums ir lielās kultūras institūcijas, un mēs priecājamies par ikvienu, kurš kaut vai reizi gadā apmeklē Liepājas koncertzāli vai teātri, taču liela daļa sabiedrības to nedara. Tiem, kuri mīt apkaimēs, ir jādod iespēja sajust, ka kultūra var būt vērtīga dzīves sastāvdaļa. Pašvaldībai ir jādomā par privātu iniciatīvu atbalstīšanu un tādiem projektiem, kuru mērķis ir izveidot saistošas kultūras vietas arī ārpus Liepājas pilsētas centra,” uzskata Baiba.

Kā atdzīvināt mikrorajonus

Projektiem nav jābūt lieliem ar grandiozām, pretrunīgi vērtētām izmaksām. Atslēga drīzāk ir pašvaldības domāšanas veidā un pieejā – pamanīt dažādas iniciatīvas un iedzīvotāju vēlmes, sākot no vides objektiem un beidzot ar lielākiem projektiem, tostarp kultūrvietām, kas veicinātu pilsētā radošu izpausmi, un atbalstīt tās.

“Ja runājam par vides objektiem, tad tieši ar tiem pilsētas ielās, mikrorajonos, var iepludināt mākslu. Piešķirt Liepājas rajoniem savu identitāti – tā, lai cilvēks, kurš izkāpj sabiedriskā transporta pieturā, acumirklī nesadrūmst no vienveidīgās apkārtnes. Liepājai atsevišķās apkaimēs būtu daudz ko darīt. Mazas izstāžu zāles, kurās savu radošumu varētu izpaust vietējie, sarunu un diskusiju telpas, nišas muzeji, kuri atrādītu Liepājas daudzpusīgo pagātni un tagadni. Potenciāls pilsētas apkaimju iedzīvināšanai ir tiešām milzīgs,” pārliecināta ir Baiba Bartkeviča.